Česká republika:Milan Hloušek- Jak přestat kouřit? Důležitá je motivace! Někdy (Local social problems, incl. the problems encountered by minorities and the marginalized groups)

Sokolovsko – Jak přestat kouřit? To je otázka, kterou si ve svém životě položil snad každý kuřák. Kdo se do problému více zahloubal, možná odpověď i našel. Řada lidí ale stále tápe a hledá ten zaručený tip. Ptá se známých, brouzdá po internetu a zkouší, zdali má dostatečnou vůli cigaretu típnout a už ji nikdy nezapálit. Tak snadné to ale mnohdy není. Ano, jsou mezi námi tací, co bouchnou do stolu, zmuchlají krabičku své oblíbené značky a zhluboka se nadechnou čerstvého vzduchu bez tabákového kouře. Bohužel, ne v každém uzraje tak silné odhodlání. Jedním z kuřáků, co právě teď zkouší se svým zlozvykem skončit, je 32letý Jiří z Prahy.

„Přátelé, kamarádi, po sedmnácti letech jsem se definitivně rozhodl skoncovat s kouřením, tak mi držte pařáty, abych opět nevyměkl,“ svěřil se na sociální síti Jirka. Jeho známí ho za tak zásadní rozhodnutí pochválili a přislíbili morální podporu. Jak dlouho bez cigarety skutečně vydrží, ukáže až čas. Možná právě tenhle příběh bude mít šťastný konec.

Ti, co nad démonem zvaným závislost zvítězili, jsou rádi, že se jim to podařilo. Zpětně to hodnotí jako dobrý krok. „Kouřil jsem od 16 let, plus minus krabičku denně. Teď už jsem ale přestal. Nějak extra těžký to vlastně nebylo. Myslím, že je to celé o vůli a člověk musí hlavně chtít,“ prohlásil 33letý Zdeněk Vražda z Chodova. „Jak jsem přestal kouřit? Prostě jsem si řekl dost, a bylo to,“ odpověděl stručně 34letý Petr z Kraslic. Někdy to jde ale naopak pěkně ztuha. Své o tom ví další z dotázaných 30letý Martin, také z Kraslic. „Dnes je tomu již osm měsíců, co úspěšně nekouřím. Byl to ale pořádný boj,“ konstatoval.

Vysvobodila mě víra

Každý vidí motivaci v něčem jiném. Například pro 28letou Kateřinu ze Sokolovska bylo zlomovým okamžikem narození prvního dítěte. „Kouřila jsem asi šest let. Co ale mám děti, tak se již cigaret ani nedotknu,“ pověděla s úsměvem maminka. „Já jsem kouřil asi od 10 let, ale nikdy jsem neměl vůli přestat. Při každém nočním probuzení jsem musel mít vždy cigaretu, a sahal jsem po ní dokonce i místo snídaně. Dne 24. září roku 1987 jsem však byl díky víře v Ježíše Krista zázračně vysvobozen, a to nejen z nikotinové, ale i drogové závislosti. Od té doby si užívám svobodného a šťastného života,“ řekl spokojeně 62letý František z Kraslic.

Na svoji kuřáckou minulost zavzpomínal také 61letý Ivan z Kraslic. „Kouřil jsem dlouho, ale pak jsem se prostě rozhodl, že toho nechám. Od té doby jsem si cigaretu už nevzal, a tak to i zůstane. Mnohem raději vyrazím na zahradu, na lyže nebo si zajezdím na kole. Nikotin k životu vůbec nepotřebuji a myslím, že nikdo z nás,“ konstatoval penzista Ivan.

Příležitostní kuřáci

Řada lidí se za kuřáky nepovažuje, přestože si občas cigaretku dopřejí. „Já nekouřím, jenom občas. A to když piju v hospodě, to pak jede rychle,“ promluvil o svém sklonu ke kouření 30letý Zdeněk ze Sokolova. Podobně je na tom i 21letý Kristián z Lokte. „Pokud sedím v hospůdce na nějaké významné společenské události, samozřejmě si s přáteli zapálím. Tudíž se za pravidelného kuřáka nepovažuji. Bohužel, zejména při mém studiu na vysoké škole je možnost pro konání nejrůznějších společenských sešlostí velice častá, téměř sedmkrát týdně,“ zvolal bohémsky student. Možná v koutku své duše hledá důvod cigaretu navždy típnout. K takovému rozhodnutí však ještě vnitřně nedošel. K rozhodnému kroku se naopak chystá 20letá Martina Vajglová z Mostu. „Denně vykouřím tak 10 cigaret, ale už s tím chci přestat,“ vyslovila své přání mladá žena.

V této chvíli je možná dobré zopakovat již nesčetněkrát omletou, ale stále pravdivou větu: Nejlepší je nikdy nezačít! Toho se zdárně drží 14letý Svatopluk Boušek. Také on žije v Mostě. „Vím, že to spousta kluků v mém věku zkouší. Mě tohle ale vůbec neláká. A jsem za to nesmírně rád. Nekouřím také díky mému koníčku, což je fotbal. Nikdy jsem cigaretu nedržel a ani si nezkoušel potáhnout. Nechápu, co na tom lidé vidí,“ řekl rozhodně mladý sportovec.

E-cigareta

Jsou kuřáci, kteří se bez pořádného šlukování a pocitu okamžitého uspokojení prostě neobejdou. Když pak ale začnou více přemýšlet o svém zdraví a hledat způsob, jak si tělo nezanášet rakovinotvornými látkami, často sáhnou po takzvané elektronické cigaretě. „Při jejím kouření dostává můj mozek potřebnou dávku nikotinu, kterou mohu postupně snižovat. Tato moderní vymoženost má oproti běžným cigaretám i další výhody. Neobtěžuji zápachem ostatní lidi v místnosti a navíc do sebe neláduji škodlivý dehet,“ vyjmenoval 36letý Petr z Chodova důvody, proč zavrhl tradiční tabák a přešel na e-cigaretu. „Mám dvě malé dcery a určitě nebudu chtít, aby někdy začaly s kouřením. Nechci být pro ně špatným příkladem. Až povyrostou, musím jim dobře vysvětlit, že kouření cigaret může skutečně zabíjet,“ dodal rozvážně Petr.

A jak se k elektronické cigaretě novému hitu mezi kuřáky, staví odborníci? „Tato cigareta má výrazně nižší zdravotní dopad na lidský organismus než kouření klasických cigaret, přesto však není zcela neškodná. Náplně do nich obsahují směs chemických látek, které jsou pro tělo nepřirozené a často i toxické. Samotný nikotin je pak silně návyková a toxická látka, jež poškozuje cévní systém. Rovněž bylo pozorováno několik případů, kdy následkem exploze této cigarety byla poškozena dutina ústní,“ sdělila k tématu ředitelka občanského sdružení Česká koalice proti tabáku Mgr. Jarmila Greplová. Současně uvedla, že e-cigareta není obecně doporučována k odvykání kouření a je vhodná zejména pro ty kuřáky, kteří odmítají přestat kouřit a chtějí snížit zdravotní riziko kouření.

Běh na dlouhou trať

Zanechání kouření je dlouhodobý proces, který potřebuje velké odhodlání a dobrou vůli. „Předtím než se pustíte do odvykání, vytyčte si cíle, kterých chcete odvyknutím dosáhnout, a nalezněte motivaci. Také si přesně spočítejte, jaké jsou vaše měsíční a roční výdaje za cigarety. U kuřáka, který vykouří krabičku denně, se ročně jedná přibližně o 25 000 korun. Srovnejte si svůj roční výdej za cigarety s vaším průměrným měsíčním platem a zjistěte, jak dlouho v roce vyděláváte pouze na cigarety,“ vzkázala kuřákům Greplová. „Vezměte peníze, které jste utráceli za cigarety, a investujte je do sebe. Objednejte se na masáž, udělejte si výlet do lázní, vyjeďte na dovolenou nebo si pořiďte něco pro radost. Sepište si seznam věcí, které si chcete za ušetřené peníze pořídit. Pravidelně seznam kontrolujte a odškrtávejte si již pořízené položky. Budete tak mít jistotu, že se v průběhu odvykání za své úsilí odměňujete,“ poradila ředitelka.

Než se člověk vydá na očistnou cestu, měl by si nejprve zmapovat své kuřácké návyky, určit si sílu závislosti a také si sepsat seznam náhradních aktivit.

„Zamyslete se, kdy by bylo vhodné s odvykáním začít. Doporučujeme vybrat si období, které pro vás nebude psychicky náročné. Určitě není dobré začínat v době největšího pracovního stresu nebo při vážných rodinných problémech. Uvědomte si, že tento proces je dlouhodobý a že v prvních třech měsících budete potřebovat značnou část energie na překonání svých kuřáckých návyků,“ zdůraznila Greplová. „Stanovte si konkrétní den, kdy chcete začít odvykat, a ohlaste tento den své rodině a známým. Pokud své rozhodnutí oznámíte ostatním, zvýšíte tím svoji motivaci. Doporučujeme také před tímto dnem odstranit všechny cigarety z vašeho domova, aby vás nelákaly v případě náročných situací. Odstraňte zapalovač, popelník a další předměty nutné ke kouření,“ doplnila ředitelka.

Milan Hloušek – I was born on 9. 11. 1978 in Kraslice, where I grew up and still live. I studied Business Academy in Chodov. Since 2004 working as a journalist for newspaper Sokolovský deník. Currently as the head editor.

1 July 2013