Slovenská republika: Darina Kvetanová – Mali dostať dotácie z Únie, zostali im len dlžoby. Obce v úzkych pre eurofondy (Local politics and institutions)

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka nemá toľko financií, koľko obciam schválilo v rámci Regionálneho operačného programu (ROP) na opravu budov základných škôl.

Hrnčiarovciach nad Parnou za 422-tisíc eur zateplili školu, vymenili na nej strechu a okná. Peniaze im na to odsúhlasilo v roku 2010 ministerstvo v rámci programu ROP – infraštruktúra vzdelávania. Prestavbu a zastrešenie školy ukončili v novembri. Firme, ktorá práce robila, mala obec zaplatiť do decembra. Ministerstvo, ktoré projekt zastrešovalo, však faktúry obci neprepláca.

Tisícová penalizácia

„Máme síce schválenú žiadosť o platbu, no nevieme, kedy nám peniaze uvoľnia,“ hovorí starosta Hrnčiaroviec Jaroslav Kráľovič. Keďže Hrnčiarovce nedodržali termín platby, dodávateľská firma im vyrubila penále. Podľa zmluvy mohla siahnuť až do výšky šesťtisíc eur za mesiac. „Boli však ústretoví, vyviazli sme s pokutou 4800 eur za dva mesiace. Ak peniaze nezaplatíme do konca februára, za marec nám firma priráta ďalších 2400 eur,“ krúti hlavou starosta Jaroslav Kráľovič. Rovnaký problém s rovnakým projektom majú v Trakoviciach. Budovu základnej školy s materskou školou tam opravili za 603-tisíc eur. Ani tejto obci však faktúry ministerstvo nepreplatilo. „Prvú sme tak museli firme zaplatiť z vlastného rozpočtu, na druhú sme si zobrali úver,“ hovorí starosta Trakovíc Ľudovít Tolarovič. Tretiu faktúru musí obec zaplatiť do 17. februára. „So zástupcami firmy sme sa dohodli na splátkovom kalendári, snažíme sa takto vyhnúť penalizácii,“ objasňuje starosta.

Pomýlené hospodárenie

Peniaze, ktoré obec za projekt zaplatila sama, bude opäť požadovať od ministerstva. Kedy ich dostanú, nevedia. „Je to všetko pomýlené,“ myslí si Tolarovič. „Narýchlo sme museli schvaľovať úver, dohadovať sa s firmou na splátkach. Ak raz na niečo schválim peniaze, musím ich mať. Ako mohol tieto projekty niekto poschvaľovavať, keď vedel, že nemá toľko peňazí,“ nerozumie nesystémovým krokom. Súčasné vedenie ministerstva tvrdí, že za dnešnú situáciu môžu ich predchodcovia. „V prípade týchto dvoch obcí ide o skupinu projektov, ktorým v rokoch 2009 až 2010 vtedajšie Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR schválilo financie nad rámec balíka, ktorý bol pre program vyčlenený,“ uviedol hovorca ministerstva Juraj Kadáš. „V roku 2011 sme sa snažili vyriešiť tento problém čiastočným presunom 120 miliónov eur z iných kapitol. Stále nám však zostáva 150 miliónov eur, ktoré musíme obciam vyplatiť. Akým spôsobom a kde ich nájsť, sa pravdepodobne ukáže až po voľbách,“ povedal hovorca ministerstva.

Potrestali úspešných

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vzniknutá situácia znepokojuje. Tvrdia, že potrestané boli úspešné samosprávy, ktoré zafinancovali projekty, no peňazí sa nedočkali. „Vidíme v tom veľmi negatívny krok, ktorý môže znížiť dôveru potenciálnych žiadateľov o eurofondy,“ vyjadril za ZMOS hovorca Michal Kaliňák. Podobné problémy ako Hrnčiarovce nad Parnou a Trakovice má podľa ZMOSu takmer dvesto slovenských samospráv. Mnohým z nich pritom hrozí pre finančné problémy nútená správa.

Text a foto: Darina Kvetanová

2013-03-19-01.05.38_d85c8801e391581744acc2c0636c6c74

Starosta Hrnčiaroviec Jaroslav Kráľovič a riaditeľka miestnej školy Lýdia Hrušovská. Budova za nimi je od minulého týždňa skolaudovaná základná škola, peniaze z ministerstva však nedostali. Obec teraz musí zaplatiť penalizáciu v hodnote takmer päťtisíc eur. Pokuta pritom môže ešte narásť.
Foto: Darina Kvetanová

Darina Kvetanová – Som 27-ročná novinárka. Od tretieho ročníka na Fakulte masmediálnej komunikácie v Trnave sa snažím hľadať pravdu v Trnavskom regióne, poukazovať na to, čo ľudí trápi a zároveň na to, čo ich zaujíma. Rada píšem o výnimočných ľuďoch, ktorí prinášajú spoločnosti niečo nové. Myslím si, že práca regionálnych novinárov je veľmi dôležitá, pretože často majú k ľuďom bližšie, ako novinári celoplošných médií, ktorí mnohé veci riešia od stola. Milujem výjazdy do terénu. A je jedno, či hľadám v gumákoch čierne skládky, mapujem v turistických topánkach miestne hory, alebo stepujem na obecných úradoch a domáham sa u starostov, aby mi ukázali zápisnice zo zasadnutia obecných zastupiteľstiev. Som rada, že píšem o ľuďoch a pre ľudí.

2 July 2013