Polska: Sylwia Wysocka – Rolnik czuje się oszukany na wadze (Local economy)

Byk przez parę godzin schudł o ponad sto kilo

Rolnik czuje się oszukany na wadze

Przed sprzedażą byk rolnika z Laskowa ważył 590 kg. Kilka godzin później waga firmy skupującej bydło pokazała 474 kg.

Rolnik, hodowca z Laskowa uważa, że został oszukany przez firmę zajmującą się skupem bydła należącą do Mateusza Klaka z Osieczna. Jak opowiada – ten odbiorca kupił u niego bydło po raz trzeci. O wyborze tego odbiorcy bydła zadecydowała oferowana przez niego cena bydła o 40 a nawet 60 groszy wyższa, niż oferują inni odbiorcy. – Ogłasza się na naszym terenie, proponuje średnio około 50 groszy więcej na kilogramie, co – wiadomo – w przypadku sześćsetkilowego byka daje 300 zł i tym przyciąga hodowców – opowiada rolnik, który czuje się oszukany.

Jak opowiada, już przy październikowej odstawie mieli z ojcem wątpliwości. – Dwa lata byki stały w oborze. Po tylu latach hodowli i nabytym doświadczeniu rolnik potrafi określić wagę odstawianego byka. Może pomylić się o 10 czy 15 kg, ale nie o 100 kg! – mówi ojciec rolnika. W październiku odstawili 5 byków i średnia waga jednej sztuki wyniosła 490 kg. Zdaniem hodowców było to zbyt niską wartością, ale swoich wrażeń nie mogli podeprzeć żadnym dowodem, więc zmilczeli. – Teraz sądzę – mając doświadczenie sprzed kilku dni – że na poprzednich sztukach odstawianych 7 października mogłem stracić jakieś trzy tysiące zł – mówi rolnik.

Przed odstawą grudniową postanowił sam sprawdzić wagę byka, zanim zważy go na elektronicznej wadze skupujący, który po zgłoszeniu przez rolnika chęci sprzedaży przyjeżdża na podwórze, tam waży i odbiera bydło, na miejscu wypisuje fakturę i wypłaca rolnikowi pieniądze.

Tego samego dnia, kiedy zaplanowana była odstawa, rolnik zapakował byka na przyczepkę i wcześniej pojechał do punktu sprzedaży węgla i pasz, by tam zważyć byka.

Byk ważył 590 kg, na co ma potwierdzenie. Kilka godzin później ta sama sztuka zważona na podwórzu u rolnika przez skupującego ważyła 474 kg.

Rolnik wówczas pokazał kartkę z wagi, gdzie ten sam byk był o 116 kg cięższy. – Byka sprowadzili do powtórnego zważenia, dokonywali jakichś zmian przy wadze, przyjmijmy, że tarowali i ponownie wprowadzili na nią byka i tym razem ważył 574 kg – opowiada rolnik.

Drugą odstawianą w tym dniu sztukę na wagę wprowadzano trzy razy. Za pierwszym razem, jak zapewniają hodowcy, byk ważył 524 kg, za drugim 518 kg, a za trzecim 514 kg. – I tu pracownicy firmy sami zaproponowali, że przyjmą pierwszą wielkość, czyli tą najwyższą 524 kg – opowiada hodowca.

Młody rolnik mówi, że zadzwonił zaraz do właściciela firmy, że nie zgadza się waga byka w stosunku do wagi, jaką miał on kilka godzin wcześniej.

Właściciel odesłał go do pracownika, z którym ustala się terminy odbioru.

Ten z kolei kazał podnieść cenę za kilogram z 7,20 do 7,40 zł i potrącić o 1% mniej zanieczyszczenia.

Ostatecznie za bydło zapłacili i odjechali, rolnik jednak temat drąży dalej. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nawiązał kontakt z rolnikiem z Dąbrowy Mogileńskiej, który zapewniał, że ma identyczne spostrzeżenia odnośnie wagi bydła, jak rolnik z Laskowa.

Podobne zdanie ma jeden hodowca z Ośna, inni wspomnieli o hodowcach z gminy Mieleszyn, od których słyszeli podobne opinie. To – jak i wcześniejsze doświadczenie z ważeniem byka na własną rękę w Mieleszynie – spowodowało, że rolnik zgłosił sprawę na policję. Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żninie Krzysztof Jaźwiński potwierdził, że przyjęte zostało zgłoszenie, w którym sprzedający zgłosił niezgodności w ważeniu bydła przez podmiot skupujący.

– Przyjęte zostało zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i w tym zakresie prowadzone będą czynności wyjaśniające, czy doszło tu do popełnienia przestępstwa – zapewnił Krzysztof Jaźwiński.

Rolnik mówi, że od policji dowiedział się, że przeciwko temu skupującemu były już zgłaszane sprawy na policji, w których dochodziło do ugody z rolnikami. – To nas jeszcze bardziej przekonuje w tym, że nie tylko w naszej sytuacji mogło dochodzić do nieprawidłowości przy skupie bydła przez tę firmę. Jak się okazuje – my jednak sami nie możemy sprawdzić w rzeźni, ile ważyło nasze bydło [ustalenie właściciela jest tu proste, bo bydło posiada swój numer i paszport – przyp. red.], gdyż w chwili sprzedaży rolnik przestaje być właścicielem byka, a wgląd do dokumentacji w rzeźni ma tylko osoba, która odstawia bydło do rzeźni jako nowy właściciel, czyli w tym przypadku Mateusz Klak. My nie mamy dojścia do dokumentacji i sprawdzenia wagi w rzeźni – tłumaczy hodowca. Liczy jednak, że sprawa, która – jak się okazuje – swoim zakresem obejmuje kilka powiatów, zostanie wyjaśniona przez policję.

Mateusz Klak – właściciel firmy skupującej na miejscu u rolników bydło – zapewnia, że nic złego nie zrobił, a wagi ma legalizowane, co udokumentował już na policji w Janowcu.

– Skupuję około 100 sztuk bydła dziennie, skup prowadzi 8 samochodów, jestem jedną z większych skupujących firm w Polsce, 5 lat jestem na rynku i nie pozwolę, żeby jakiś rolnik szargał moja opinię – mówił. Nie chciał komentować tego przypadku, mówił za to, że rolnicy nie potrafią zrozumieć, że waga na podwórzu różni się od tej w rzeźni, gdzie ważony jest cały transport byków i waga ogólna dzielona jest na liczbę sztuk w danym transporcie, a potem orientacyjnie wpisywana jest w paszporcie, który wraca do ARiMR.

Przypadek z Laskowa jest jednak inny. Jest to sytuacja, gdzie o ponad 100 kg różni się waga tej samej sztuki w ciągu kilku godzin pomiędzy wagą w punkcie sprzedaży węgla a wagą firmy skupującej bydło.

Rolnik zdaje sobie sprawę, że w pojedynkę niewiele zdziała, dlatego postanowił odszukać innych hodowców, którzy tak jak i on czują się poszkodowani przez skupującego bydło z Osieczna.

Zamierza zewrzeć szyki, tym bardziej, że już spotkał rolników, którzy twierdzą, że waga podczas skupu była niższa, niż ta, jakiej oczekiwali.

– Proszę rolników, którzy czują się poszkodowani przy skupie bydła przez wozy i pracowników Mateusza Klaka o kontakt pod numerem 665-753-709 – mówi.

O ciągu dalszym tej sprawy będziemy informować.

Sylwia Wysocka – reporterka Tygodnika Lokalnego “Pałuki”, 88-400 Żnin, ul. Sądowa 4

2 July 2013

  1. Pietrulla says:

    Ciesze sie ze znalazlem twoja strone, teraz jestem tu stalym gosciem, tylko troche ciezko bylo ja znalezc w google na podana fraze, trzeba ja lepiej wypozycjonowac. Podlacz sobie ja do systemu wymiany linkow i masz pozycjonowanie za darmo, ruch powinienen ci wzrosnac kilkakrotnie jak wbijesz sie na pierwsza strone googla.
    Wpisz sobie w google – seo stronka z seo poradami – tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda
    pozdro